Sklepy Amazon Go wkrótce w Chicago i San Francisco

 

Przedstawiciele Amazon niedawno poinformowali urzędników miasta San Francisco o planach otwarcia sklepu Amazon Go w pobliżu Union Square (według San Francisco Chronicle). Oficjalna informacja powinna pojawić się w przeciągu kilku tygodni. Jeśli te plotki są prawdziwe, oznaczałoby to powstanie drugiego sklepu Amazon Go. Pierwszy taki sklep bezobsługowy pojawił się w Seattle w styczniu tego roku. Zanim do tego doszło przeprowadzono sporo testów. Recode poinformował, że w planach jest również otwarcie sklepu Amazon Go w Chicago.

Amazon Go to pierwszy na świecie sklep nie posiadający kasjerów oraz kas. Wystarczy że kupujący pobiorą na urządzenie aplikację Amazon Go, wprowadzą kod identyfikacyjny i mogą rozpocząć zakupy. Zastrzeżona technologia firmy Amazon, w której skład wchodzą specjalne czujniki oraz kamery znajdujące się na terenie całego sklepu, identyfikują co użytkownicy zabierają z półek. Następnie konto kupującego jest obciążone proporcjonalnie do wartości kupionych przedmiotów.

Gdy koncepcja powstania Amazon Go po raz pierwszy ujrzała światło dzienne, analitycy zaczęli się zastanawiać, czy może się ona rozwinąć i czy faktycznie jest to przyszłość handlu detalicznego. Z pewnością pojawiło się sporo wyzwań dla nowego modelu sklepu, w tym problemy techniczne, które opóźniły otwarcie pierwszego takiego sklepu. Pojawiły się również obawy, jak stroma będzie krzywa uczenia się przez konsumenta tego modelu zakupów. Sytuacja, w które kupujący po prostu bierze produkt z półki i wychodzi jest niekomfortowa dla niektórych kupujących, gdyż przyzwyczajeni są do sfinalizowania transakcji przy kasie. Darren Saifer opisał to jako „dziwne uczucie, że zrobiłem coś złego”.

Jeśli ostatni plotki są prawdziwe, a ekspansja jest nieuchronna, sugerowałoby to że Amazon poradził sobie z początkowymi problemami technicznymi. Świadczy to również o tym, że firma Amazon wierzy w zdolność do zmiany przyzwyczajeń przez konsumentów. Poważną przeszkodą w ekspansji Amazon Go nie są usterki techniczne ani przyzwyczajenia klientów. Jak zauważa Saifer technologia jest droga, a kosz staje się jeszcze większym czynnikiem przy rozważaniu modernizacji sklepów.

Aby Amazon Go odniosło sukces, musi uzasadnić ten koszt. Na przykład umiejscowienie marketów w rozwiniętych technologicznie, pełnych przechodniów miastach, takich jak San Francisco i Chicago, to sensowne rozwiązanie. Podobnie jak Seattle. Czy jednak ta sama koncepcja sprawdzi się takich miastach jak Jackson, Miss., czy Memphis w stanie Tennessee? Wydaje się to trochę naciągane, ale jest zbyt wcześnie żeby to stwierdzić. Na razie przepełnione miejskie markety, pełne zamożnych, młodszych klientów powinny być dobrym miejscem badawczym, które pozwoli dopracować wszystkie pozostałe błędy.

W lutym Recode poinformował, że zaplanowano sześć dodatkowych sklepów, poza Seattle. Jeśli to prawda, koncepcja będzie musiała w końcu wykazać dochody wystarczające na pokrycie wysokich kosztów technologii, nie wspominając o cenach nieruchomości w miastach takich jak San Francisco czy Los Angeles.

Christopher Walton, niezależny konsultant i były wiceprezes Target Store of the Future, napisał niedawno: „Jeśli Amazon zacznie otwierać więcej sklepów Amazon Go w przeciągu roku, to prawdopodobnie nie dba on o koszty związane z otwarciem sklepu i nic go nie powstrzyma przed zalaniem rynku sklepami Amazon Go. Jeśli Walton ma rację, nastąpi szaleństwo w pogoni innych sklepów stacjonarnych za Amazon.

Źródło: https://www.retaildive.com/news/amazon-go-stores-are-reportedly-coming-to-san-francisco-and-chicago/523559/

 

Sklepy Amazon Go wkrótce w Chicago i San Francisco
5,0 rating based on 12 345 ratings
Ocena: 5 out of 5 oparta na 1 reviews.
Name
Email
Review Title
Rating
Review Content